09 листопада 2009
Вітаємо на сайті Спілки адвокатів України
Пошук





Спілка адвокатів України є спосерігачем при Раді адвокатур та правничих товариств Європи – Conseil des Barreaux européens / Council of Bars and Law Societies of Europe (ССВЕ), членом Міжнародної адвокатської асоціації – International Bar Association (ІВА)






збільшити обкладинку

НАША СПІЛКА #1(3) `2009
Тема випуску: Підсумки всеадвокатської дискусії
щодо шляхів реформування адвокатури України

формат .PDF, графіка і фото помірної якості. Розмір файлу 4,36 МB
формат .PDF, графіка і фото поліграфічної якості. Розмір файлу 31,43 МB

 


Важливо


читати більшеНАЙБЛИЖЧІ ЗАХОДИ САУ...

— ДРУГЕ ЗАСІДАННЯ МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВО-ЕКСПЕРТНОЇ РАДИ АДВОКАТУРИ (МНЕРА). Київ, листопад.

— ПЕРШИЙ КОНГРЕС ЖІНОК-АДВОКАТІВ. Ялта, жовтень.

— НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ "ЕТИКА АДВОКАТА: ТЕОРЕТИЧНІ ТА ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ". Київ, жовтень.
(до 10-річчя Правил адвокатської етики)

Докладна інформація щодо участі у зазначених заходах буде оприлюднюватись на сайті.
Слідкуйте, будь ласка, за оголошеннями та анонсами.

читати більшеСТВОРЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОГО ОБ’ЄДНАННЯ АДВОКАТІВ В УКРАЇНІ: РЕКОМЕНДАЦІЇ ССВЕ

Експерти ССВЕ опублікували свої висновки щодо круглого столу стосовно Закону «Про адвокатуру», який відбувся 26 вересня 2008 року в Києві, і рекомендації щодо реформування адвокатури України. Рекомендації стосуються таких питань як структура Асоціації адвокатів, робота адвокатів за наймом та об’єднання професій.

За словами Президента CCBE Петера Кьовеша, „ССВЕ була і залишається стурбованою, що в Україні все ще немає нормативної бази для відповідної незалежної та самоврядної Асоціації адвокатів України. Ми готові підтримати тривалі зусилля у вирішенні цього питання. Ми сподіваємося, що рекомендації експертів допоможуть юриспруденції України дійти вирішення питань, які були такими спірними у минулому.”

Висновки і рекомендації експертів є результатом круглого столу і спрямовані на надання допомоги українській адвокатурі у намаганнях створити єдину професійну Асоціацію адвокатів. Зокрема, експерти рекомендували, щоб нове українське об’єднання адвокатів включало регіональні асоціації адвокатів, а також одну національну асоціацію адвокатів, і щоб існувала одна юридична професія із набором правил, кодексом поведінки, яка б перебувала „під дахом” асоціації Адвокатів відповідно до девізу „У єдності – сила”.

Повний текст висновків і рекомендацій (українською та англійською), а також прес-реліз ССВЕ:

ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ ЕКСПЕРТІВ
EXPERTS’ CONCLUSIONS AND RECOMMENDATIONS
Прес-реліз (ua)
Прес-реліз (en)

читати більшеЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА САУ ДО ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА УКРАЇНИ З ПРИВОДУ ПОРУШЕНЬ ПРОФЕСІЙНИХ ПРАВ АДВОКАТІВ...
Президент САУ Варфоломеєва Т.В. звернулась з листом до Генерального прокурора України Медведька О.І. з приводу порушення професійних прав адвоката Г., якого було усунуто від участі як захисника у кримінальній справі. Нещодавно президент САУ мала нагоду безпосередньо Генеральному прокуророві викласти цю ситуацію та підкреслити, що такі порушення не є поодинокими, нерідко слідчі тиснуть на захисників, вимагаючи від них розкриття адвокатської таємниці, грубо поводяться з адвокатами, порушують їх професійні права.
На звернення президента САУ з зазначених питань до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, надійшла відповідь, що це звернення взято Уповноваженим на контроль.
Як член ВККА, президент САУ також звернулась до голови Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Висоцького В.І. з приводу порушення професійних прав адвоката Г. на досудовому слідстві. Виступаючи з цього питання на засіданні цієї комісії, Тетяна Варфоломеєва підкреслила, що останнім часом почастішали випадки безпідставного усунення адвокатів з процесу, допити їх як свідків з питань, що віднесено до адвокатської таємниці та інші порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності. Адвокати все частіше звертаються до САУ щодо захисту їх професійних прав.
Президент САУ внесла пропозицію – ВККА та КДКА узагальнити такі порушення, виявити їх причини та визначити шляхи виключення будь-яких посягань на права адвокатів.
На засіданні Правління САУ, що відбудеться 21 листопада, планується обговорити питання захисту професійних прав адвокатів.
читати більшеДОЛЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ «ПРО АДВОКАТУРУ» ОБГОВОРЮВАЛАСЯ ВИЩОЮ КВАЛІФІКАЦІЙНОЮ КОМІСІЄЮ АДВОКАТУРИ, ВОДНОЧАС РОБОТА НАД ЗАКОНОПРОЕКТОМ «ПРО БЕЗОПЛАТНУ ПРАВОВУ ДОПОМОГУ» ІДЕ ПОВНИМ ХОДОМ ПІД ЕГІДОЮ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ...

Члени Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури занепокоєні становищем навколо законопроекту «Про адвокатуру», який за рішенням Наради кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури та ВККА був підготовлений спеціально створеною робочою групою у червні. Втім, напрацьований нею і обговорений в регіонах адвокатами проект закону «Про адвокатуру» не поданий і досі на заміну законопроекту Ю.Мірошниченка «Про адвокатську діяльність». Після значних змін і доповнень, внесених у проект Мінюстом, як повідомлялося, його зміст протирічить закладеним адвокатами концептуальним положенням. Проте, зараз ідуть перемовини щодо узгодження принципових положень, таких як проведення уніфікації, про отримання юристами-підприємцями статусу адвоката без складання кваліфікаційного іспиту, забезпечення виключного права адвокатів на ведення усіх справ в судах, створення професійної асоціації адвокатів з єдиним членством тощо. Вища кваліфікаційна комісія адвокатури 17 жовтня підтвердила, що обстоюватиме варіант законопроекту, який було запропоновано робочою групою. У впровадженні реформи адвокатури в Україні у нагоді, мабуть, стане поїздка делегації адвокатів (в тому числі й віце-президента САУ Петра Бойка) до Вільнюса, де українським адвокатам надали можливість ознайомитися безпосередньо з проведеними у Литві реформами в адвокатурі. Зокрема, в цій країні адвокати отримали виключне право на представництво в судах, а юристів, що здійснювали приватну юридичну практику, одноразово усіх прийняли в адвокатуру без кваліфікаційних іспитів. Безоплатна правова допомога у Литві також зазнала істотних змін, потрапивши до державного керівництва нею.

Що ж до українського законопроекту «Про безоплатну правову допомогу», то робота над ним активно рухається у напрямі завершення під егідою Міністерства юстиції України.

Член Ради САУ Алла Ваннікова, яка представляє Спілку адвокатів України у Раді з координації реформи безоплатної правової допомоги, що створена при Міністерстві юстиції України, а також член правління САУ Наталія Вагіна - директор Офісу громадських адвокатів у м. Хмельницькому взяли участь у міжнародному семінарі з забезпечення якості безоплатної юридичної допомоги, який проходив у Кишиневі з 29 по 30 вересня. На відкритті семінару була присутня заступник Міністра юстиції Республіки Молдови Олена Мокану. Організаторами Міжнародного семінару виступили Юрие Куза, Координатор Програми БЮП, Фонд Сороса-Молдова; Моше Хакохен, Голова Офісу Громадського захисника м. Иєрусалим; Надія Хриптиевськи, Офіс громадських захисників м.Кишинева; Віктор Мунтеану, Директор Правової Програми, Фонд Сороса-Молдова; Заза Наморадзе, Директор Офісу в Будапешті, Правова Ініціатива Відкритого Суспільства; Анна Огородова, Правова Ініціатива Відкритого Суспільства; Роджер Сміт, Директор, JUSTICE. В роботі семінару брали участь адвокати Грузії, Молдови, Литви, України, переважно з числа тих, хто працює за програмами надання безоплатної правової допомоги.

Знаково, що в Молдові у 2007 році прийнято Закон «Про юридичну допомогу, що гарантується державою», яким її забезпечення покладено на громадських адвокатів та адвокатів, що її надають за заявою; відбір цих адвокатів здійснюється за конкурсом, який організує Національна Рада, і яка укладає з адвокатами відповідний договір. Встановлено право держави здійснювати контроль якості надаваних послуг. Разом з тим адвокати мають керуватися стандартами якості і нормами обсягу роботи, встановленими Національною Радою.

Відомо, що у законопроекті «Про безоплатну правову допомогу», який прискорено готується в Україні, застосовано модель, за якою надається така допомога у Литві та Молдові.

Було б доцільно українським адвокатам висловити своє бачення майбутнього Закону.

читати більшеЗАКОНОПРОЕКТ «ПРО АДВОКАТУРУ» ПІДДАВСЯ ДОСИТЬ СЕРЙОЗНОМУ «РЕДАГУВАННЮ» В МІНІСТЕРСТВІ ЮСТИЦІЇ. ФАКТИЧНО БУЛИ ПЕРЕКРЕСЛЕНІ НАЙБІЛЬШ ПРИНЦИПОВІ ПОЛОЖЕННЯ ПРОЕКТУ, РОЗРОБЛЕНОГО РОБОЧОЮ ГРУПОЮ ТА УЗГОДЖЕНОГО З АДВОКАТАМИ ...
Народний депутат України Мірошниченко Ю.Р. пообіцяв подати на заміну раніше ним внесеного законопроекту «Про адвокатську діяльність» інший проект, узгоджений з адвокатською спільнотою. Такий законопроект був напрацьований, обговорений адвокатами в регіонах, на нараді в Ялті, і з внесеними зауваженнями переданий народному депутату України Мірошниченку Ю.Р., який плідно працював з робочою групою (до її складу входили також представники Мін'юсту та інших організацій). Останній проголосований варіант законопроекту був переданий на узгодження до Міністерства юстиції, хоч представник цього відодмства був членом цієї робочої групи.
Втім, як стало відомо керівництву Спілки адвокатів, законопроект піддався досить серйозному «редагуванню» в Міністерстві юстиції - фактично був перекреслений документ (найбільш принципові його положення), розроблений робочою групою та узгоджений з адвокатами на регіональних конференціях. Дивно, але членів робочої групи не ознайомили з цим варіантом законопроекту наівть на засіданні, яке провів з ними Міністр юстиції 25 вересня. Не очікували такого сюрпризу і європейські експерти, котри аналізували проект робочої групи і його саме й обговорювали на круглому столі, який було проведено в Києві 26 вересня ССВЕ (Асоціацією адвокатських товариств Європейського Союзу) спільно з Міністерством юстиції України та Комітетом Верховної Ради України з правової політики.
Ситуація, що склалася з законопроектом, спонукала Правління Спілки терміново, 25 вересня, провести засідання і прийняти рішення, в якому зазначено, що САУ з приводу концептуальних засад реформування адвокатури неодноразово, принципово і послідовно приймала рішення, які базуються на міжнародних документах про адвокатуру та європейському досвіді організації адвокатури і здійснення адвокатської діяльності. Розроблені і схвалені Спілкою адвокатів концептуальні засади розвитку адвокатури України були підтверджені не тільки рішеннями з’їздів САУ, а й рішенням З’їзду адвокатів України, та викладені в Меморандумі. Члени Правління САУ підтвердили, що САУ залишається на своїх позиціях щодо реформування адвокатури, і «підтримує законопроект «Про адвокатуру», підготовлений робочою групою, створенною ВККА.
читати більшеАДВОКАТИ ОБГОВОРЮЮТЬ ПРОБЛЕМИ РЕФОРМИ АДВОКАТУРИ В УКРАЇНІ. ВИСЛОВЛЮЮТЬСЯ РІЗНІ ДУМКИ ЩОДО УНІФІКАЦІЇ ...
АДВОКАТИ ОБГОВОРЮЮТЬ ПРОБЛЕМИ РЕФОРМИ АДВОКАТУРИ В УКРАЇНІ. ВИСЛОВЛЮЮТЬСЯ РІЗНІ ДУМКИ ЩОДО УНІФІКАЦІЇ ПРОФЕСІЇ, САМОВРЯДУВАННЯ В АДВОКАТУРІ, ОРГАНІЗАЦІЇ АДВОКАТСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА З ІНШИХ ПРОФЕСІЙНИХ ПИТАНЬ, КОТРІ ХВИЛЮЮТЬ СЬОГОДНІ КОЖНОГО АДВОКАТА. (Див.розділ "Реформа адвокатури")
читати більше4 ЛИПНЯ ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ АДВОКАТУРИ ПРОВЕЛА РОЗШИРЕНЕ ЗАСІДАННЯ, НА ЯКОМУ БУЛИ ПРИСУТНІ МАЙЖЕ ...
4 ЛИПНЯ ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ АДВОКАТУРИ ПРОВЕЛА РОЗШИРЕНЕ ЗАСІДАННЯ, НА ЯКОМУ БУЛИ ПРИСУТНІ МАЙЖЕ П`ЯТДЕСЯТ АДВОКАТІВ З РІЗНИХ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ. ОБГОВОРЮВАЛАСЯ АКТУАЛЬНА ТЕМА – НОВА РЕДАКЦІЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ "ПРО АДВОКАТУРУ". СТВОРЕНА ЗА ДОРУЧЕННЯМ ВККА РОБОЧА ГРУПА РОЗРОБИЛА НОВУ РЕДАКЦІЮ, ЩО Й БУЛА ВИНЕСЕНА НА ОБГОВОРЕННЯ. НОВИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ ОТРИМАВ ПІДТРИМКУ, А ОТ ПРОПОЗИЦІЇ АСОЦІАЦІЇ ПРАВНИКІВ УКРАЇНИ З ПРИВОДУ СТВОРЕННЯ В АДВОКАТУРІ ГОСПОДАРСЬКИХ ТОВАРИСТВ ТА НАЙМАННЯ АДВОКАТІВ ЗА ТРУДОВИМ ДОГОВОРОМ ПІДТРИМКИ АДВОКАТІВ НЕ ЗНАЙШЛИ. ЗАВТРА ВККА ПРОДОВЖИТЬ РОБОТУ З ПИТАНЬ ПОРЯДКУ ДЕННОГО. (з Ялти телефоном)
читати більшеЗАКІНЧЕНО РОБОТУ НАД НОВОЮ РЕДАКЦІЄЮ ЗАКОНОПРОЕКТУ "ПРО АДВОКАТУРУ" ...
ЗАКІНЧЕНО РОБОТУ НАД НОВОЮ РЕДАКЦІЄЮ ЗАКОНОПРОЕКТУ "ПРО АДВОКАТУРУ", НАД ЯКИМ ПРАЦЮВАЛА РОБОЧА ГРУПА, СТВОРЕНА 18 КВІТНЯ 2008 р. НА ПЕРШІЙ ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ НАРАДІ ГОЛІВ КДКА ЗА УЧАСТЮ ЧЛЕНІВ ВККА. ДО СКЛАДУ РОБОЧОЇ ГРУПИ ВХОДИЛИ ВІД СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ПРЕЗИДЕНТ ВАРФОЛОМЕЄВА Т.В. І ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ ЖУКОВСЬКА О.Л. В ОСНОВУ НОВОЇ РЕДАКЦІЇ ЗАКОНОПРОЕКТУ "ПРО АДВОКАТУРУ" ПОКЛАДЕНО ВНЕСЕНИЙ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ПРОЕКТ ЗАКОНУ Ю.Р.МІРОШНИЧЕНКА "ПРО АДВОКАТСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ". ЗГІДНО З ІСНУЮЧОЮ ДОМОВЛЕНІСТЮ РОЗРОБЛЕНИЙ РОБОЧОЮ ГРУПОЮ ЗАКОНОПРОЕКТ БУДЕ ВНЕСЕНО НАРОДНИМ ДЕПУТАТОМ УКРАЇНИ ЮРІЄМ МІРОШНИЧЕНКОМ НА ЗАМІНУ РАНІШЕ ПОДАНОГО НИМ ПРОЕКТУ.
(З текстом проекту Закону можна ознайомитися в розділі "Законопроекти")
читати більшеСПІЛКА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ЗВЕРНУЛАСЬ ДО МІНІСТРА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ М.ОНІЩУКА З ПРИВОДУ ЗАКОНОПРОЕКТУ ...
СПІЛКА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ЗВЕРНУЛАСЬ ДО МІНІСТРА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ М.ОНІЩУКА З ПРИВОДУ ЗАКОНОПРОЕКТУ "ПРО БЕЗОПЛАТНУ ПРАВОВУ ДОПОМОГУ", РОБОТУ НАД ЯКИМ ОЧОЛЮЄ МІН'ЮСТ.
САУ ЗВЕРТАЄ УВАГУ НА НЕОБХІДНІСТЬ СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ В МЕЖАХ САМОЇ АДВОКАТУРИ, НЕ ДОПУСТИТИ ЇЇ ПІДМІНИ ДЕРЖАВНИМИ ОРГАНАМИ АБО ДЕРЖАВНОЮ АДВОКАТУРОЮ, ЗАПОБІГТИ НЕХТУВАННЮ ПРИНЦИПАМИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ АДВОКАТУРИ ТА НЕВТРУЧАННЯ В АДВОКАТСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ. СПІЛКА АДВОКАТІВ ПРОСИТЬ МІНІСТРА ЮСТИЦІЇ ІНІЦІЮВАТИ ЗМІНИ ДО ВІДПОВІДНИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ НАДАННЯ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ТА ПІДВИЩЕННЯ ВАРТОСТІ ОПЛАТИ ПРАЦІ АДВОКАТІВ ЗА РАХУНОК ДЕРЖАВИ.
(Див.у розділі "Звернення та заяви")
читати більшеПРЕЗИДЕНТ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ІНІЦІЮВАЛА ПІДГОТОВКУ НАУКОВОГО КОМЕНТАРЯ ПРАВИЛ АДВОКАТСЬКОЇ ЕТИКИ ...
ПРЕЗИДЕНТ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ІНІЦІЮВАЛА ПІДГОТОВКУ НАУКОВОГО КОМЕНТАРЯ ПРАВИЛ АДВОКАТСЬКОЇ ЕТИКИ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ПРАКТИКИ ЗАСТОСУВАННЯ ПРАВИЛ АДВОКАТСЬКОЇ ЕТИКИ В УКРАЇНІ, РОЗРОБКУ І ВНЕСЕННЯ ЗМІН ТА ДОПОВНЕНЬ ДО ПРАВИЛ АДВОКАТСЬКОЇ ЕТИКИ, ЩО ВИПЛИВАЮТЬ З ХАРТІЇ ОСНОВОПОЛОЖНИХ ПРИНЦИПІВ ДІЯЛЬНОСТІ ЄВРОПЕЙСЬКИХ АДВОКАТІВ ТА З ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ.
ПРЕЗИДЕНТ САУ ЗВЕРНУЛАСЯ ДО ГОЛОВИ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ АДВОКАТУРИ ЩОДО НАДАННЯ ДОПОМОГИ У ВИВЧЕННІ ВІДПОВІДНОЇ ПРАКТИКИ КДКА І ВККА, А ТАКОЖ ЗАПРОСИЛА ЙОГО УВІЙТИ ДО СКЛАДУ СТВОРЕНОГО АВТОРСЬКОГО КОЛЕКТИВУ З ПІДГОТОВКИ КОМЕНТАРЯ ТА ДО СКЛАДУ РОБОЧОЇ ГРУПИ З ПІДГОТОВКИ ЗМІН І ДОПОВНЕНЬ ДО ПРАВИЛ АДВОКАТСЬКОЇ ЕТИКИ.
читати більшеПРЕЗИДЕНТ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ВВАЖАЄ ЗА НЕОБХІДНЕ ВНЕСТИ ЗМІНИ І ДОПОВНЕННЯ ДО СТАТТІ 59 КОНСТИТУЦІЇ ...
ПРЕЗИДЕНТ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ВВАЖАЄ ЗА НЕОБХІДНЕ ВНЕСТИ ЗМІНИ І ДОПОВНЕННЯ ДО СТАТТІ 59 КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ СТОСОВНО АДВОКАТУРИ ТА АДВОКАТСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Просимо надсилати пропозиції...
читати більше29 БЕРЕЗНЯ ПРЕЗИДЕНТИ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ Й АСОЦІАЦІЇ ПРАВНИКІВ УКРАЇНИ ПІДПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ ...
29 БЕРЕЗНЯ ПРЕЗИДЕНТИ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ Й АСОЦІАЦІЇ ПРАВНИКІВ УКРАЇНИ ПІДПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ ПРО КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ЩОДО РЕФОРМУВАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО АДВОКАТУРУ. МЕМОРАНДУМ ВІДКРИТИЙ ДЛЯ ПІДПИСАННЯ ІНШИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ, АДВОКАТАМИ, ЮРИСТАМИ.
текст Меморандуму (pdf)

 


Актуально

 


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |


08.11.09
Будьмо солідарні!

Останнім часом у різних регіонах України почастішали випадки брутального порушення професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності. Спілка неодноразово висловлювала глибоку занепокоєність таким становищем. Зокрема, у нещодавньому Зверненні САУ до високопосадовців наводяться конкретні жахливі факти тиску на адвокатів у зв'язку з їх професійною діяльністю. У цьому звернені Спілка вкотре робить спробу достукатися до свідомості високопосадовців, привернути увагу широкої громадськості до проблем адвокатури як частини більш широкого контексту – захисту права та демократії в Українській державі.

У зв'язку із ситуацією, що склалася, САУ вважає за доцільне (і необхідне) підсилити та розширити моніторинг у межах програми "Захист професійних і соціальних прав адвокатів", що здійснюється Спілкою з 2005 року.

В межах цієї програми Спілки адвокатів України відкрито цілодобову гарячу телефонну лінію САУ: (091) 9200188, працює також гаряча лінія на Незалежному Інтернет-порталі "Українська адвокатура" для повідомлень адвокатів про випадки порушення їх професійних та соціальних прав і гарантій адвокатської діяльності, факти переслідування адвокатів, тиску на них, втручання в адвокатську діяльність, перешкоджання здійсненню професійної діяльності, незаконних обшуків і допитів адвокатів тощо.

Будьмо солідарні. Наша професійна свідомість і сумління потрібні сьогодні як ніколи.

текст статті повністю   до повної версії





02.11.09
Державна нагорода вручена члену Спілки адвокатів України

Президент САУ Варфоломеєва Т.В. та віце-президент САУ Жуковська О.Л. зустрілися з Конишевим Геннадієм Аркадійовичем – головою президії Маріупольської колегії адвокатів (Донецька область). Колегія – колективний член Спілки адвокатів України. Під час бесіди йшлося про проведення спільних навчальних заходів, участь у роботі комісії САУ із захисту прав та законних інтересів членів САУ, про педагогічну діяльність пана Конишева і співробітництво з Академією адвокатури України.

Колеги поздоровили Геннадія Аркадійовича з державною нагородою – орденом "За заслуги» III ступеня за вагомий особистий внесок у реалізацію державної правової політики, зміцнення законності та правопорядку, високий професіоналізм у захисті конституційних прав і свобод громадян та з нагоди Дня юриста.

текст статті повністю   до повної версії





27.10.09
ЗВЕРНЕННЯ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ

З приводу порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності
Спілка адвокатів України звернулася до

Президента України Ющенка В.А.
Прем’єр-міністра України Тимошенко Ю.В.
Генерального прокурора України Медведька О.І.
Міністра внутрішніх справ України Луценка Ю.В.
Міністра юстиції України Оніщука М.В.
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Карпачової Н.І.
Голови Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Ківалова С.В.
Голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Калєтніка І.Г.
Голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Зарубінського О.О.
Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Міщенка С.Г.
Голови підкомітету з питань організації та діяльності органів юстиції, нотаріату, адвокатських об’єднань та надання правової допомоги громадянам Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Мірошниченка Ю.Р.
Голів фракцій Верховної Ради України

ЗВЕРНЕННЯ

Спілка адвокатів України вкрай занепокоєна численними фактами порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, насильницьких дій щодо адвокатів і зухвалого знущання над ними з боку працівників правоохоронних органів, недозволеного втручання в адвокатську діяльність та створення перешкод при виконанні адвокатами своїх професійних обов’язків, посягання на права та свободи людини і громадянина, яким адвокати надають правову допомогу і забезпечують захист від обвинувачення відповідно до покладеного на них Конституцією України обов’язку.

Останні жахливі події з побиття адвокатів на Хмельниччині при виконанні ними професійної діяльності вразили адвокатську спільноту відвертим цинізмом і неперевершеною жорстокістю, вседозволеністю працівників міліції, нехтуванням Конституцією та Законом, моральними нормами і людськими цінностями.

Зневага правоохоронців до колег по професії – адвокатів, котра останнім часом подекуди популяризується й заохочується, розпалювання ворожнечі до адвокатів та адвокатської професії в цілому, спроби підірвати основоположні принципи діяльності адвокатури, посягання на її незалежність, а також декотрі законодавчі ініціативи, спрямовані на повернення радянського контролю і державного керівництва адвокатурою поряд з одночасними намаганнями перетворити адвокатську діяльність у суто підприємницьку, можуть призвести до незворотних негативних процесів в адвокатурі, за станом якої і ставленням до якої оцінюється рівень демократії в кожній державі.
Прикро, що кричущі факти порушень прав адвокатів не викликали належної реакції з боку компетентних органів.

Так, заступником начальника УБОЗ УМВС України в Хмельницькій області Степанишеним М.І. було вчинено декілька протиправних дій відносно адвоката м. Хмельницького Аббасової Алі Гюндузовни: створення перешкод у правомірній діяльності захисника, насильство щодо захисника, умисне заподіяння захиснику тілесних ушкоджень у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги. Адвокат з тілесними ушкодженнями потрапила в лікарню. Проте до цього часу рішення щодо неправомірних дій працівника міліції не прийнято.

Вочевидь, віра у свою безкарність «розв’язала» руки чотирьом працівникам Південно-Західного відділу міліції ХМВ УМВС України в Хмельницькій області, жертвою яких став адвокат Дем’янов І. Ю. під час надання правової допомоги. Йому протягом декількох годин наносились тілесні ушкодження у приміщенні ПЗВМ ХВМ УМВС України в Хмельницькій області, де на нього наділи наручники і погрожували вбити.

Нещодавно співробітники УДСБЄЗ ГУ МВС України в Донецькій області застосували до адвоката Шестака В.С. фізичну силу, провели у його квартирі обшук та вилучили у нього документи, пов’язані з професійною діяльністю, нехтуючи при цьому однією з найважливіших гарантій адвокатської діяльності – адвокатською таємницею, за що передбачена кримінальна відповідальність.

Враховуючи наведені факти, слід констатувати, що в Україні нехтуються передбачені міжнародними документами гарантії захисту професійних прав адвокатів. Суттєво порушуються зокрема: п.16 "Основних положень про роль адвокатів", прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам 1 серпня 1990 р., де зазначено, що "там, де безпека адвокатів перебуває під загрозою у зв’язку з виконанням професійних обов’язків, вони мають бути адекватно захищені властями", а "уряди мають забезпечити адвокатам можливість здійснювати їх професійні обов’язки без залякування, перешкод, завдання турботи й недоречного втручання", принцип 1.1 Рекомендацій R(2000)21 Комітету Міністрів державам-учасницям Ради Європи про свободу здійснення професійних адвокатських обов’язків, прийнятих Комітетом Міністрів Ради Європи 25 жовтня 2000 р., де зазначено, що "треба вжити всіх необхідних заходів для забезпечення поваги до свободи здійснення професійних адвокатських обов’язків, її захисту та сприяння такій свободі, без будь-якої дискримінації і без неналежного втручання державних органів або приватних осіб", стаття 10 Закону України "Про адвокатуру", котрою встановлено, що професійні права, честь і гідність адвоката охороняються законом.

Спілка адвокатів України наполягає на застосуванні відповідних заходів щодо захисту професійних прав адвокатів, беззастережного дотримання гарантій адвокатської діяльності, терміновому прийнятті Закону України "Про адвокатуру", яким передбачено створення єдиної національної професійної організації адвокатів, котра б здійснювала заходи з належного захисту адвокатів. Спілка адвокатів України вважає за необхідне притягти до кримінальної відповідальності працівників міліції, котрі допустили втручання у діяльність адвокатів (ст.ст. 374, 397 КК України), завідомо незаконне затримання (ст. 371 КК України), катування (ст. 127 КК України), перевищення влади або службових повноважень (ст. 365 КК України), незаконне позбавлення волі (ст. 146 КК України) та інші незаконні дії щодо адвокатів.

 

Президент Спілки адвокатів України

Т.В.Варфоломеєва

27 жовтня 2009 р.

текст статті повністю   до повної версії





26.10.09
Побиття адвокатів співробітниками міліції на Хмельниччині

Спілка адвокатів України звернулася до Генерального прокурора України О.І.Медведька, Міністра внутрішніх справ України Ю.В.Луценка, Уповноваженого Верховної Ради України Н.І.Карпачової, голів комітетів Верховної Ради України з приводу фактів побиття адвокатів, порушення професійних прав і гарантій адвокатської діяльності.

Спілка адвокатів України вимагає термінового прийняття необхідних заходів реагування на наведені випадки кричущої міліцейської сваволі, попрання конституційних прав людини і притягнення винних до кримінальної відповідальності

 

ПРЕС-РЕЛІЗ

Упродовж місяця в м. Хмельницькому мало місце два кричущих випадки застосування насильства працівниками міліції до адвокатів, які виконували свої професійні обов’язки.

18 вересня 2009 року заступник начальника УБОЗ Степанишен М.І. з метою створення перешкод у здійсненні професійної діяльності, із застосуванням фізичного впливу та образ не допустив адвоката Аббасову Алю Гюндузівну до підзахисного, який знаходився у відділку міліції. Адвокат з тілесними ушкодженнями потрапила в лікарню. До цього часу рішення щодо неправомірних дій працівника міліції не прийнято, хоча законом для прийняття рішення встановлено строк не більше десяти днів.

Можливо, саме зволікання з прийняттям рішення та небезпідставна віра у свою безкарність «розв’язали» руки та придали наснаги чотирьом працівникам ПЗВМ Хмельницького ВМ України в Хмельницькій області, жертвою яких в ніч з 23 на 24 жовтня 2009 року став адвокат Дем’янов Ігор Юрійович. Під час виконання адвокатом своїх професійних повноважень з представництва інтересів клієнта, чотири міліціонера, що не мали жодного відношення до справи у якій працював адвокат І.Дем’янов, схопили його, заштовхали у службовий автомобіль, більше двох годин возили містом, погрожуючи вбивством, пізніше доставили у відділок міліції, де одягли на нього наручники та упродовж чотирьох годин катували, погрожували зґвалтуванням та вбивством.

Як свідчить Ігор Дем’янов, міліціанти «озвіріли» тільки від того, що він назвався адвокатом, свої знущання мотивували тим, що «через адвокатів ми не можемо нормально працювати та нормально жити». Свої прізвища вони І.Дем’янову не назвали, хоча той неодноразово на цьому наполягав. Наразі особи чотирьох міліціонерів встановлені, але від потерпілого та його адвоката приховуються.

Вказані факти насильства щодо адвокатів викликали справедливе обурення та неабияке занепокоєння адвокатської спільноти міста, стали предметом широкого обговорення на зборах адвокатів, які з цього приводу були терміново зібрані 24 жовтня 2009 року о 12.00 годині.

Як зазначила член Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури України при КМУ, Заслужений юрист України, адвокат Клара Маргулян, «за 55 років моєї адвокатської діяльності це перші відомі мені випадки вчинення таких протиправних дій відносно адвокатів, навіть у часи тоталітаризму такого ставлення до адвокатів не було. Зазначене свідчить не тільки про вчинення відносно адвокатів злочинів, а перш за все, про зазіхання правоохоронних органів на демократичні та правові засади Української держави, адже про рівень демократії у суспільстві свідчить насамперед ставлення до адвокатів».

Адвокати радилися – які колективні заходи необхідно вжити, аби подолати наперед передбачуване небажання відповідних органів порушити кримінальні справи проти працівників міліції за втручання у діяльність адвокатів (ст.374 КК України), за завідомо незаконне затримання (ст.371 КК України), за катування, вчинене працівниками правоохоронних органів (ст. 127 КК України), за перевищення влади (ст.365 КК України), за незаконне позбавлення волі (ст. 146КК України).

Адвокати вирішили виступити з публічними заявами, в яких засудити дії «влади», вимагати справедливого розслідування та притягнення винних осіб правоохоронних органів до передбаченої законом кримінальної відповідальності.

Обговорювалося питання одностайного бойкотування адвокатами Хмельницької області діяльності органів дізнання та досудового слідства.

Чи відстоять адвокати свої права, свою честь, свою професію? Чи зможуть добитися справедливості? Чи буде, хоча б у цих двох конкретних випадках, подолана існуюча негативна та системна практика безкарності працівників міліції?

Чи потрібні суспільству такі міліціонери? Чи потрібні демократичному суспільству адвокати?

Для участі в прес-конфенеції, окрім представників адвокатури та потерпілих адвокатів, запрошені прокурор міста Хмельницького Шевчук В.І. та начальник Хмельницького МВ УМВС України в Хмельницькій області Мельник С.В.

Прес-конференція відбудеться  28 жовтня 2009 р.
Контакти:
Наталія Вагіна: +38 (050) 376 12 71
Оксана Каденко +38 (067) 900 08 60

текст статті повністю   до повної версії





19.10.09
Заява Спілки адвокатів України

Спілка адвокатів України як один із суб’єктів скликання І та ІІ з'їздів адвокатів України для призначення членів Вищої ради юстиції у зв’язку з ініціативою щодо проведення 6 листопада 2009 року в м.Києві з’їзду адвокатів України для призначення членів Вищої ради юстиції, а також враховуючи висловлені в засобах масової інформації точки зору з цього приводу, вважає за необхідне заявити про таке.

Конституція України визначила, що з’їзд адвокатів України призначає до складу Вищої Ради юстиції трьох членів. Закон України "Про Вищу раду юстиції" конкретизує порядок обрання делегатів на такий з'їзд – на республіканській (Автономної Республіки Крим), обласних, міських (міст Києва і Севастополя) конференціях адвокатів. Кількість делегатів, що беруть участь у цих конференціях, - не більше п’яти від кожного району або міста обласного підпорядкування. Всі інші питання порядку скликання і проведення з'їзду адвокатів мають визначатися Законом України "Про адвокатуру". Втім, до цього часу необхідні доповнення в цей Закон не внесені, попри постійні пропозиції САУ щодо врегулювання питань створення єдиної професійної організації адвокатів та визначення компетенції з'їзду адвокатів України.

Враховуючи нагальну потребу легітимного формування Вищої ради юстиції і необхідність виконання важливої місії адвокатури з призначення до складу конституційного органу адвокатів, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури та Спілка адвокатів України ініціювали і провели 15 березня 1998 року Перший З'їзд адвокатів України, котрий призначив у відповідності з Конституцією України трьох адвокатів до складу Вищої ради юстиції. Аналогічним чином були призначені адвокати до ВРЮ і у 2004 році. Складення ними усіма присяги на засіданні Верховної Ради України легалізувало порядок організації та проведення з’їзду.

Виконуючи рішення останнього З'їзду адвокатів України, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури традиційно приступила до виконання повноважень щодо скликання і проведення V З'їзду адвокатів України.

Таким чином, абсолютно безпідставною і провокаційною є ініціатива трьох київських адвокатів, оприлюднена 3 жовтня 2009 року в газеті «Урядовий кур`єр», про скликання та проведення з’їзду адвокатів України для призначення членів Вищої ради юстиції 6 листопада 2009 року в м. Києві.

Такі ініціативи є штучним процесом, направленим на роз’єднання адвокатського середовища, намаганням деяких деструктивних сил будь-що перетворити адвокатуру в бізнес-структуру, принципи діяльності якої несумісні з цілями професійного правозахисного інституту і тими високими ідеалами, які сповідують адвокати.

Нестерпне бажання деяких адвокатів захопити владні позиції в професійній спільноті не знаходять підтримки у багатотисячному адвокатському колективі. Спроби таких горе бізнес-адвокатів бути обраними делегатами V З'їзду потерпіли поразку, але вони продовжують штучно збурювати адвокатську спільноту, одним із прикладів чого і є оголошення про скликання альтернативного з’їзду. Можливо тому, що керівникам знаних громадських організацій якось незручно не знайти підтримки колег для обрання їх делегатом з'їзду?

Спілка адвокатів України закликає представників адвокатської професії об’єднати свої зусилля для вирішення вкрай важливих питань адвокатури, знайти сили для відвертої, чесної, принципової та професійної розмови, скориставшись легальним демократичним механізмом для призначення членів Вищої ради юстиції шляхом активної участі у регіональних конференціях та з’їзді адвокатів.

Правління Спілки адвокатів України
19 жовтня 2009 р.

 

текст статті повністю   до повної версії



| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

 

 

Читайте на сайті:

—НАГОРОДЖЕНО ДИПЛОМАМИ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ


Адвокати призначили трьох членів Вищої Ради юстиції

V З'їзд адвокатів України призначив трьох членів Вищої Ради юстиції: членів Спілки адвокатів України Ізовітову Л.П. та Висоцького В.І., а також Сафулька С.Ф.

Вітаємо колег!

...
V З'їзд адвокатів України

Сьогодні, 2 листопада, в Одесі розпочався П'ятий з'їзд адвокатів України. 

...
Якою бути юридичній освіті в Україні?

Президент САУ Варфоломеєва Т.В. та член правління САУ Захарова О.С. взяли участь у Всеукраїнській конференції з питань реформування вищої юридичної освіти в Україні, яка організована спільно Міністерством освіти і науки, Міністерством юстиції України та за сприяння Американської асоціації юристів / Ініціатива з верховенства права в Україні та Регіональної місії USAID в Україні, Молдові і Білорусі.
Обговорювалися питання реформування вищої юридичної освіти, перспектив створення ефективної системи підготовки кадрів юридичного профілю, забезпечення якості викладання юридичних дисциплін, зв’язку теоретичної підготовки з практикою. Презентовано проект Концепції розвитку вищої юридичної освіти в Україні. В обговоренні виступила ректор Академії адвокатури України Варфоломеєва Т.В.

...
V З'їзд адвокатів України перенесено

Відбулося засідання Організаційного комітету з проведення V З'їзду адвокатів України. Розглянуто низку організаційних питань, прийнято рішення про проведення З'їзду 2 листопада 2009 р. в Одесі.
...
До адвокатів звернувся Голова Союзу юристів України В.Євдокімов

Голова Союзу юристів України, Президент Всесвітньої асоціації юристів, Президент Світового Конгресу українських юристів Валерій Євдокимов у зверненні до адвокатської спільноти та оргкомітету V З’їзду адвокатів України з приводу спроб зірвати процес призначення членів Вищої ради юстиції від адвокатури зазначив, що такі дії деяких представників юридичної громади є неприйнятними, такими, що підривають авторитет адвокатури України й ставлять під сумнів легітимність роботи членів Вищої ради юстиції від адвокатури у майбутньому.
Союз юристів України з метою уникнення дестабілізації процесу призначення членів ВРЮ від адвокатури закликав представників адвокатської спільноти, для яких правила адвокатської етики і повага до професії адвоката – не пустий звук, а основа світогляду, — підтримати оргкомітет з організації V З’їзду адвокатів України.
Союз юристів України також закликав оргкомітет З’їзду організувати його проведення так, щоб кожен адвокат зміг реалізувати своє право участі в органах самоврядування адвокатури: конференціях і З’їзді, – а отже у формуванні складу Вищої ради юстиції.

...
САУ взяла участь у відзначенні Дня юриста

Спілка адвокатів України стала одним з організаторів проведеної Міністерством юстиції України конференції "Роль представників юридичної професії в реалізації завдань сучасного етапу державотворення і правотворення в Україні" з нагоди професійного свята Дня юриста.
У проведеній Союзом юристів України урочистій церемонії нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу "Юрист року-2009" взяли участь віце-президенти САУ Ізовітова Л.П. та Жуковська О.Л.
День юриста в Україні як професійне свято запроваджено Указом Президента № 1022/97 від 16 вересня 1997 р. за ініціативою Спілки юристів України, Спілки адвокатів України, Міністерства юстиції України.
...
На Закарпатті адвокати відзначили День юриста

На Закарпатті сьогодні спілчани відзначили День юриста. Проведено також збори, де були обрані члени САУ до атестаційної та дисциплінарної палат кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. ...
Жінки-адвокати - до серця кожного

Сьогодні відбувся Перший Всеукраїнський конгрес жінок-адвокатів "Жінки-адвокати – до серця кожного", ініційований президентом Спілки адвокатів України і проведений САУ в Ялті. Конгрес був присвячений проблемам підвищення ролі жінок-адвокатів у громадянському суспільстві, розкриттю їх можливостей у захисті прав людини, вдосконаленні українського правосуддя, розвитку адвокатського самоврядування, проведенні реформи адвокатури, вдосконаленні соціальних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності. Увагу приділено і питанням участі жінок-адвокатів у реалізації гендерної політики держави, захисту прав жінок та дітей. Прийнято відповідні документи Конгресу з обговорюваних проблем.


...
Громадські слухання з прав людини

Президент САУ взяла участь у Всеукраїнських громадських слуханнях "Дотримання прав людини в діяльності МВС", які проходили Українському Домі за участю Міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Міністр наголосив: "Подібну відкриту роботу над "помилками" міліції ми робимо для того, аби Міністерство внутрішніх справ України перетворити із радянської репресивної машини на дійсно правозахисну структуру". Міністр підкреслив, що це перша зустріч у такому форматі, під час якої він очікує почути від громадськості правдиві слова та зауваження щодо діяльності української міліції. На засіданні було висловлено багато критичних зауважень ...
Перше 10-річчя Правил адвокатської етики

Спілка адвокатів на початку 90 років розпочала роботу над створенням в Україні Правил адвокатської етики. 1 жовтня виповнилося 10 років з часу схвалення Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури цих Правил. Про роль САУ у розробці і впровадженні Правил адвокатської етики йшлося сьогодні на засідання Ради Спілки адвокатів України, яке відбулося в Ялті. В Музеї історії адвокатури України відкрито нову експозицію щодо цієї історичної події. В Академії адвокатури України проведено також низку заходів, присвячених питанням адвокатської етики. ...
Законопроект про безоплатну правову допомогу потребує доопрацювання

Відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань правової політики, на якому розглядався проект закону "Про безоплатну правову допомогу" (друге читання). На засіданні, на запрошення голови Комітету були присутні голова ВККА Висоцький В.І., президент САУ Варфоломеєва Т.В., віце-президент САУ Жуковська О.Л. Позицію Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури щодо прийняття у другому читанні законопроекту висловив Висоцький В.І., зазначивши, що передбачений в законопроекті порядок організації надання вторинної правової допомоги шляхом створення з числа адвокатів окремої структури, підпорядкованої Мінюсту, може призвести до негативних процесів в адвокатурі, сприяти її послабленню та завадити належному наданню безоплатної правової допомоги населенню. В результаті ретельного і досить принципового обговорення народними депутатами ситуації щодо рекомендації законопроекту на друге читання було прийняте рішення про створення робочої групи для доопрацювання законопроекту ...
Заходи до 10-річчя Правил адвокатської етики

Розпочалися заходи Спілки адвокатів України та Академії адвокатури України, присвячені 10-річчю Правил адвокатської етики. 1 вересня в Академії адвокатури України відбулася перша лекція, яка була присвячена професійній етиці юриста. Ії прочитала ректор Академії адвокатури України, Президент САУ доктор юридичних наук, член-кореспондент АПрНУ Варфоломеєва Т.В. в межах запланованих спільних заходів САУ та ААУ. ...
Аналіз діяльності відділень САУ

На виконання рішень правління САУ щодо проведення аналізу діяльності відділень Спілки адвокатів України розпочато їх відвідування членами Правління і Ради САУ відповідно до затвердженого графіка. Метою цього заходу є не тільки ознайомлення з роботою відділень, зустрічі з членами організації, а й надання, у разі необхідності, методичної допомоги. Днями члени Правління і Ради САУ Ваннікова А.М. і Тиханська Т.В. (голова Секретаріату САУ) відвідали Чернівецьке обласне відділення САУ. Раніше аналізувалася робота Одеського, Луганського, Харківського та декотрих інших відділень. ...


Фотовиставка