20 липня 2009
Звернення та заяви
Пошук





Спілка адвокатів України є спосерігачем при Раді адвокатур та правничих товариств Європи – Conseil des Barreaux européens / Council of Bars and Law Societies of Europe (ССВЕ), членом Міжнародної адвокатської асоціації – International Bar Association (ІВА)





       

 З А Я В А
СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ


м.Київ 21 листопада 2008 р.


Президенту України В.А.Ющенку
Народним депутатам України
Прем'єр-Міністру України
Ю.В.Тимошенко
Голові Верховного Суду України
В.В.Онопенку
Генеральному прокурору України
О.І.Медведьку
Уповноваженому Верховної Ради
України з прав людини
Н.І.Карпачовій



Спілка адвокатів України вкрай занепокоєна ситуацією, що склалася в Україні навколо адвокатури. Реформа української адвокатури конче потрібна задля належного забезпечення конституційного права кожного на правову допомогу, в тому числі безоплатну, посилення якості захисту прав громадян, збереження цілісності адвокатури та її подальшого розвитку як незалежної, самоврядної правозахисної інституції. Проте, чергова спроба реформувати адвокатуру твориться в умовах непримиренного протистояння різних точок зору, ігнорування положень напрацьованого адвокатами законопроекту, під значним впливом і тиском високопосадовців, без урахування сучасних реалій, міжнародних стандартів та експертних висновків провідних фахівців знаних міжнародних адвокатських організацій.
Стрижнева ідея проекту закону "Про адвокатуру" – уніфікація професії, неприпустима без належних гарантій, які мають унеможливити подальше існування двох паралельних професій - адвокатської та юридичного підприємництва.
Залишаються неузгодженими питання, пов’язані зі створенням Національної асоціації адвокатів, заснувати котру Україна як держава обіцяла при вступі до Ради Європи.
Спілка адвокатів України вважає, що норми, які містяться в законопроекті "Про безоплатну правову допомогу", є черговою спробою повернення адвокатури під контроль держави, у підпорядкування державним органам, фактично закріплює втручання в адвокатську діяльність і штучне розділення адвокатури на дві частини, одна з яких не матиме головних ознак, притаманних демократичній адвокатурі, – незалежності та самоврядності.
Спілка адвокатів України вважає, що реформування адвокатури не слід проводити поспіхом, воно повинно здійснюватися за єдиною, затвердженою у встановленому порядку концепцією, узгоджене з судовою реформою.
Враховуючи необхідність урахування думки десятків тисяч адвокатів і юристів-підприємців, подальшої долі яких стосуватиметься реформа, Спілка адвокатів розпочинає Всеадвокатську дискусію і звертається до народних депутатів України щодо врахування її результатів у розробці та схваленні законопроектів "Про адвокатуру" та "Про безоплатну правову допомогу".
Спілка адвокатів України звертає увагу на те, що останнім часом значно побільшало випадків порушення посадовими особами професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності. На порушення закону проводяться обшуки в приміщеннях адвокатів, допити з питань, що складають адвокатську таємницю, незаконне усунення адвокатів від участі в процесі, допускаються заборонене втручання в адвокатську діяльність, тиск та погрози на адресу адвокатів під час виконання ними своїх професійних обов’язків.
Подібна негативна практика завдає значної шкоди стану фахового захисту прав і свобод людини, який покладено Конституцією України саме на адвокатуру.
Напередодні Всесвітнього дня захисту прав людини члени Спілки адвокатів України сповнені надії, що українська адвокатура і надалі розвиватиметься у відповідності із демократичними світовими стандартами, загальноприйнятими у цивілізованому світі принципами адвокатської професії і надалі ефективно виконуватиме свою високу місію захисту прав і свобод людини, проголошених Загальною декларацією прав людини, 60-річчя прийняття якої незабаром відзначатиметься.

Правління Спілки адвокатів України

 

 


               СПІЛКА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ

01004, м.Київ-4,
вул. Велика Васильківська, 23-б                                                                                            тел./факс +380 (44) 239-72-86


 

29 травня 2008 р.

Міністру юстиції України
Оніщуку М.В.

Шановний Миколо Васильовичу!

Спілка адвокатів України відповідно до своїх статутних завдань протягом багатьох років проводить значну роботу, спрямовану на завершення реформування адвокатури в Україні, розпочатого Законом «Про адвокатуру» 1992 р., сприяє підвищенню ролі адвокатури в суспільстві, високопрофесійному виконанню нею конституційних завдань.

З метою прискорення прийняття нової редакції Закону «Про адвокатуру» Спілка адвокатів України підписала з Асоціацією правників України Меморандум про концептуальні положення щодо реформування законодавства про адвокатуру, до якого приєдналися Союз юристів України, Асоціація адвокатів України, Чернігівська обласна колегія адвокатів і Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Чернігівської області. Фактично і Вища кваліфікаційна комісія адвокатури за результатами розгляду Меморандуму вирішила врахувати його положення в роботі робочої групи, яка має доопрацювати законопроект Ю.Мірошниченка.

Концептуальні засади Закону «Про адвокатуру» неодноразово затверджувались З’їздами Спілки адвокатів України, обговорювалися і схвалювалися на міжрегіональних конференціях, круглих столах, нарадах, проведених САУ. Представники САУ увійшли до складу створеної у квітні Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури робочої групи з підготовки нової редакції Закону «Про адвокатуру», члени Спілки адвокатів також працюють в комісії Міністерства юстиції з розробки проекту закону «Про безоплатну правову допомогу». Члени Спілки адвокатів України підтримали в цілому висловлену Вами пропозицію щодо уніфікації професії, з чим погодилася і робоча группа ВККА, однак висловили певні зауваження щодо умов уніфікації.

Враховуючи, що Міністерством юстиції України завершується підготовка законопроекту «Про безоплатну правову допомогу», Спілка адвокатів України вважає за доцільне урахувати в цьому проекті концептуальні засади організації адвокатури України, відтворені в Меморандумі, положення щодо організації адвокатури в Україні, викладені у резолюції З’їзду адвокатів України, що відбувся у 2005 р., а також законопроект, внесений народним депутатом України Ю.Р.Мірошниченком, нова редакція якого зараз опрацьовується робочою комісією з урахуванням висловлених адвокатами пропозицій. Вважаємо, що концептуально обидва закона – «Про адвокатуру» та «Про безоплатну правову допомогу», мають будуватися на єдиній концепції і відповідати принципам діяльності адвокатури України.

Спілка адвокатів вважає неприпустимим встановлення у законі «Про безоплатну правову допомогу» у будь-який спосіб державного управління адвокатурою, створення спеціальних, поза адвокатурою, структур для організації діяльності адвокатів у сфері надання безоплатної правової допомоги. Спілка адвокатів вбачає у пропозиціях посадовців перебрати на інші, не адвокатські, структури забезпечення права громадян на безоплатну правову допомогу – спробу відновити державне керування адвокатурою, неприпустиме втручання у адвокатську діяльність, започаткування організації в Україні паралельної державної адвокатури, порушення конституційних норм, котрими саме на адвокатуру покладається забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах, в тому числі і безоплатної для громадян.

Спілка адвокатів України шанобливо звертається до Вас, пане Міністре, з проханням одночасно передбачити у законопроекті «Про безоплатну правову допомогу» належну оплату праці адвокатів, котрі забезпечуватимуть надання правової допомоги і захист прав затриманих, підозрюваних, обвинувачених, підсудних, засуджених, а також сприяти створенню необхідних умов для роботи адвокатів, зокрема виділення придатних для роботи приміщень, створення кімнат адвокатів у судах. Звертаємо Вашу увагу на розповсюджену в останній час неприпустиму практику виселення адвокатів з приміщень, у яких вони здійснюють свій конституційний професійний обов’язок з надання правової допомоги, встановлення високої орендної плати для адвокатських об’єднань, що впливає на підвищення вартості правової допомоги. Потребує перегляду затверджений Мінюстом складний порядок подання документів на оплату праці адвоката за рахунок держави, що призводить до неотримання адвокатами значних коштів, що виділяються у бюджеті для цих цілей.

Просимо Вас також ініціювати питання про збільшення вартості здійснюваної адвокатами правової допомоги за рахунок держави, оскільки встановлені у минулому столітті й діючі досі розцінки – 15 гривень за відпрацьований адвокатом повний робочий день, не забезпечують навіть гарантованого в державі мінімального заробітку.

Спілка адвокатів України сподівається на Вашу підтримку щодо вирішення зазначених вище питань, вкрай важливих для адвокатури України і забезпечення прав і свобод громадян.

З повагою,

Президент САУ                                         Т.В.Варфоломеєва

НА ЦЕЙ ЛИСТ САУ ОТРИМАЛА ВІДПОВІДЬ ВІД МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (ЛИСТ ВІД 12.07.08 № 5798-0-33-08-45),

ЗМІСТ ЙОГО НАВЕДЕНО НИЖЧЕ.

Заступник Міністра юстиції І.Ємельянова у відповіді на лист САУ повідомила, що розроблено попередній проект Закону України «Про безоплатну правову допомогу» і згідно з наказом Міністерства юстиції від 7 квітня 2008 р. його доопрацювання покладено на робочу групу, до якої входять і представники правління Спілки адвокатів України. Стосовно позиції Спілки адвокатів щодо неприпустимості встановлення в Законі державного управління адвокатурою та створення спеціальних, поза адвокатурою, структур для організації діяльності адвокатів у сфері надання безоплатної правової допомоги, у листі зазначається, що предметом регулювання проекту Закону «Про безоплатну правову допомогу» є питання, спрямовані на забезпечення гарантій реалізації встановленого статтею 59 Конституції України права кожного на правову допомогу. У листі Мін`юсту наголошується, що в основу зазначеного законопроекту покладено, насамперед, засади, визначені Концепцією формування системи безоплатної правової допомоги, ухваленої Указом Президента України 9 червня 2006 р., відповідно до якої Міністерство юстиції як провідний орган у системі центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення реалізації державної правової політики має відповідати за функціонування системи безоплатної правової допомоги. Розділом Ш Концепції визначається, що взаємовідносини між державою та адвокатом у сфері надання безоплатної вторинної правової допомоги ґрунтуються на добровільній участі адвоката у її наданні та виключно на підставі договору між адвокатом та державою. І.Ємельянова підкреслює, що з метою забезпечення високих стандартів надання безоплатної вторинної правової допомоги у Концепції передбачено, що суб’єкти її надання мають відбиратися серед адвокатів за конкурсом (тендером). Отже, у зв’язку з наведеним, Мін`юст вважає, що підстав для твердження про створення державного управління адвокатурою немає.
Щодо звернення САУ від 29 травня 2008 р. з питань підвищення оплати праці адвокатів, які здійснюють захист за призначенням, Мін`юст повідомляє, що постановою Кабміну від 11 червня 2008 р. за № 539 розмір оплати праці адвоката з надання громадянам правової допомоги в кримінальних справах за рахунок держави, з 1 січня 2009 р. встановлено на рівні 2,5 відсотків мінімальної заробітної плати за годину роботи адвоката при провадженні дізнання, досудового слідства та розгляді кримінальної справи в суді.

 

 
 


СПІЛКА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ

01004, м.Київ-4,
вул. Велика Васильківська, 23-б                                                                                            тел./факс +380 (44) 239-72-86



13 квітня 2007 року

ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ ЮЩЕНКУ В.А.
ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРУ УКРАЇНИ ЯНУКОВИЧУ В.Ф.
ГОЛОВІ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ МОРОЗУ О.О.
АДВОКАТАМ, ЮРИСТАМ, ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ

 

ЗВЕРНЕННЯ СПІЛКИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ

Всеукраїнська громадська організація Спілка адвокатів України, яка завжди стояла на сторожі інтересів не тільки адвокатів, а й прав людини, не втручаючись при цьому в сферу політики, в цей відповідальний для країни час не може бути осторонь подій, що відбуваються у нашій державі. На цьому складному і драматичному для українського народу етапі розвитку демократії Спілка адвокатів України закликає політиків, державних і громадських діячів зупинити нагнітання істерії, безпідставні звинувачення, навішування ярликів у злочинах і зрадах. Пора припинити безкінечні виступи, у яких громадян ділять на своїх і чужих, принижуючи цим їхню людську гідність. Пора припинити заклики, що породжують агресію, і врешті можуть призвести до непередбачуваних наслідків.

Звертаємося до своїх колег – адвокатів і уклінно просимо їх незалежно від своїх переконань у політиці чи партійної приналежності завжди пам’ятати про фахову честь, про наш особистий, дуже відповідальний правничий обов’язок – обов’язок безкомпромісного захисту прав і свобод людини, про нашу професійну присягу, котру ми щиросердно приймаємо та клянемося перед Богом і людьми виконувати і від котрої не маємо морального права відступитися, схибити, зрадити тих, кого поклялися захищати. Не може бути двох правд одночасно, які обстоюються на двох протилежних майданах. Є одна Істина, один Закон і одна Правда.

Спілка адвокатів України утримується від правових висновків, оскільки для цього існують відповідні інституції, уповноважені і зобов'язані їх робити. Прикро, що їх намагаються підмінити, часом непрофесійно, декотрі політики, громадські діячі, державні службовці та, на жаль, юристи певних політичних уподобань, ті, до думки котрих, поширеної в ЗМІ, дослухаються пересічні громадяни.

Звертаємося до очільників держави і закликаємо їх поважати Право та керуватися виключно Законом. Сподіваємося, що їх мудрість, доброчесність, відповідальність за долю народу і України спонукає відкинути все особисте, збереже від небезпечних кроків, котрі можуть стати останніми перед прірвою, у яку тягнуть декотрі гарячі голови нас і наших дітей та онуків. Зупиніться, схаменіться, знайдіть Соломонове рішення, якого від Вас чекає багатостраждальний народ України і люди всього світу, занепокоєні подіями в центрі Європи, на нашій з Вами Землі!

 

 

         МЕЖДУНАРОДНЫЙ НАУЧНО-ЭКСПЕРТНЫЙ СОВЕТ АДВОКАТУРЫ 
          _______________________________________________________________________________________________________________

                                                                                                                                   Президиум Ташкентского городского отделения
                                                                                                                                   Ассоциации адвокатов Узбекистана


Обсудив обращение Президиума Ташкентского городского отделения Ассоциации адвокатов Узбекистана, проанализировав тексты Указа Президента РУз «О мерах по дальнейшему реформированию института адвокатуры в Республике Узбекистан» от 1 мая 2008 года, постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об организации деятельности Палаты адвокатов Республики Узбекистан» от 27 мая 2008 года №112, члены Международного научно-экспертного Совета адвокатуры считают необходимым отметить следующее:

1. Цели и задачи Указа Президента РУз «О мерах по дальнейшему реформированию института адвокатуры в Республике Узбекистан» от 1 мая 2008 года полностью соответствуют целям и направлениям реформирования адвокатуры, которые на протяжении длительного времени отстаивались адвокатским сообществом Узбекистана.
Указ Президента Республики Узбекистан поддержал развитие ключевых положений данного института гражданского общества в части реализации принципа независимости адвокатов и самоуправляемости адвокатского сообщества, обеспечения организационной самостоятельности адвокатуры и невмешательства в деятельность адвокатов, что обусловлено международно-правовыми положениями, регулирующими профессию адвоката.
2. Одновременно, Международный научно-экспертный Совет адвокатуры с сожалением вынужден констатировать, что намерения исполнительной власти, выраженные в постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об организации деятельности Палаты адвокатов Республики Узбекистан» от 27 мая 2008 года №112, вошли в противоречие с данным Указом Президента Республики Узбекистан и нарушили ряд международных положений о независимости адвокатуры, в частности, пункт 24 Основных положений о роли адвокатов, принятых Восьмым конгрессом ООН по предупреждению преступлений 1 августа 1990 г.
3. Международный научно-экспертный Совет адвокатуры считает необходимым отметить, что проведение учредительной конференции по созданию Палаты адвокатов Республики Узбекистан до принятия законодательных изменений и дополнений в законы Республики Узбекистан о негосударственных некоммерческих организациях, об адвокатуре, а также в Гражданский кодекс Республики Узбекистан поставило под сомнение легитимность авторитетной общественной структуры адвокатов страны.
Это может вызвать череду конфликтных неправовых решений, касающихся выборов руководства Палаты адвокатов Республики Узбекистан, принятия внутренних локальных документов, взаимоотношений между территориальными подразделениями и др., что крайне негативно скажется на репутации адвокатского сообщества Узбекистана.
4. Адвокатское сообщество Узбекистана является составной и неотъемлемой частью адвокатского содружества стран СНГ. В этой связи нельзя не отметить, что судьба наших коллег, реформа адвокатуры в Узбекистане – это часть нашего профессионального сотрудничества. Сопереживая вместе с Вами данную ситуацию, мы хотели бы надеяться на законное разрешение всех вопросов становления новой профессиональной структуры – Палаты адвокатов Республики Узбекистан.
Международный научно-экспертный Совет адвокатуры полагает важным обратить внимание представителей государственных органов власти, наших коллег в Узбекистане, что изложенные в Обращении Президиума Ташкентского городского отделения Ассоциации адвокатов Узбекистана положения могут стать эффективной основой механизма легитимного формирования и последующей деятельности Палаты адвокатов Республики Узбекистан.
Призываем всех участников процесса становления Палаты адвокатов Республики Узбекистан сесть за круглый стол, обсудить и принять единственно верное решение, исключающее любые правовые ошибки и недоразумения.
Судьба адвокатуры Узбекистана в Ваших руках.

Принято (единогласно) участниками первого заседания Международного Научно-экспертного Совета Адвокатуры, состоявшегося 25 сентября 2008 года в г. Киеве.

По поручению членов МНЕСА,

Президент Союза адвокатов Украины,
ректор Академии адвокатуры Украины
доктор юридических наук,
член-корреспондент Академии правовых наук Украины,
Заслуженный юрист Украины                                                                          Варфоломеева Т.В.


Фотовиставка