НА ВИКОНАННЯ СВОЇХ СТАТУТНИХ ЗАВДАНЬ СПІЛКА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ ЗДІЙСНЮЄ ПРОЕКТИ, СПРЯМОВАНІ НА ПІДВИЩЕННЯ РОЛІ І АВТОРИТЕТУ АДВОКАТУРИ В СУСПІЛЬСТВІ, ПОШИРЕННЯ ІСТОРИЧНИХ ТРАДИЦІЙ УКРАЇНСЬКОЇ АДВОКАТУРИ
Науково-дослідний і видавничий проект Академії адвокатури України та Спілки адвокатів України
"ЗОЛОТА КНИГА АДВОКАТУРИ УКРАЇНИ. ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ АДВОКАТУРИ"
Багатотомне видання, засноване у 2005 р.
Проект був презентований в Академії адвокатури України 19 грудня 2005 р. під час проведення урочистостей з нагоди Дня адвокатури.
Відзначено було, що українська адвокатура варта того, щоб її історія була збережена у віках, а імена адвокатів України викарбувані золотими літерами в Книзі її історії. Отже, проект має стати постійним і залишитися назавжди.
До історії проекту. Історія української адвокатури недостатньо вивчена, фактично вона не була об'єктом наукового дослідження і багато її сторінок залишаються й досі втраченими для прийдешніх поколінь. Народження і розвиток української адвокатури здебільшого приховані і переплетені з адвокатурою Російської імперії, а яскраві постаті післяреволюційної адвокатури зникали з олімпу в сірому уніфікованому радянському буденні.
Падіння на злеті адвокатської професії в незалежній Україні залишило болісні спогади. Безліч проблем, законодавчо неврегульованих питань адвокатської діяльності, падіння іміджу адвокатської професії в державі, зниження професійного рівня, розлад в адвокатурі, зростання внутрішнього протистояння. Як уникнути поширення руйнівних процесів і як досягти українській адвокатурі європейського рівня? Відповіді на більшість з цих питань слід шукати в історії адвокатури, яка проходила в різні часи не менш складні й дуже схожі процеси.
З метою дослідження питань історії і діяльності української адвокатури з 2003 р. в Науково-дослідній лабораторії Академії адвокатури України розпочалася розробка історичної тематики. Наукові співробітники лабораторії, викладачі і студенти вузу вивчають в архівах, збирають у родичів адвокатів і у самих адвокатів історичні матеріали, досліджують діяльність адвокатів в українській діаспорі. В Академії адвокатури України вперше запроваджено викладання навчальної дисципліни з історії адвокатури, відкрито Галерею портретів найвідоміших українських адвокатів XIX століття, яка буде продовжуватися.
19 червня 2005 р. до Спілки адвокатів України та Академії адвокатури України з пропозиціями щодо створення Комісії для вивчення історії української адвокатури, створення Музею історії української адвокатури, видання багатотомного дослідження «Золоті сторінки історії української адвокатури» звернувся з листом львівський адвокат Петрів М.Й. Він, зокрема, зазначив, що «Спілка адвокатів України та Академія адвокатури України мали б жертовно взяти на себе таку важку та об'єднавчу місію щодо створення комісії та музею, та очевидно знайдеться чимало ентузіастів для роботи в комісії та створенні музею».
Спілка адвокатів України та Академія адвокатури України надіслали лист М.Петріву з однозначною підтримкою висловлених ним пропозицій, запрошенням до співпраці. Було повідомлено, що з 1990 р. комісія Спілки адвокатів України з вивчення історії адвокатури України розпочала цю важливу роботу і по краплям збирає історичний скарб. Історичні пошуки адвокатів дали змогу опублікувати цікаві матеріали у серії "Адвокатура України", що видається Спілкою адвокатів України і Академією адвокатури України, зокрема, у другому виданні книги "Історія адвокатури України" (2002 р.), "Судові промови адвокатів України" (2000 р.), "Адвокати і адвокатські об'єднання" (2004 р.), у журналі "Адвокат", а також у книзі "Жертви репресій".
На жаль, звернення через пресу до адвокатів з проханням щодо надання історичних матеріалів, прохання до КДКА рекомендувати адвокатів до роботи в комісії з історії адвокатури України, не було підтримано. Втім, продовжується дослідницька робота в архівах, вивчення друкованих джерел, збирання історичних документів, ознайомлення з відомими постатями в адвокатурі, відшуковуються нові імена, аналізуються законодавчі акти про адвокатуру, ситуація в адвокатурі у різні часи. Збираються біографічні дані, судові промови відомих сучасних адвокатів для розділу "Персоналії" і розміщення їх на Незалежному українському адвокатському порталі.
В Музеї адвокатури України відкрито нові експозиції, присвячені відомим адвокатам З.Багринівському та Г.Гінзбургу. До Музею їх діти передали документи, деякі рукописи, фотографії та особисті речі. Донька З.Багринівського передала картину, намальовану нею, студентам Академії адвокатури України.
Нещодавно до Музею завітав адвокат Петрів М.Й., який ознайомився з Музеєм та передав у дар бібліотеці Академії адвокатури України дуже цікаві книжки і пам’ятний лист, у якому написав щирі слова про докладання зусиль колективу Академії, адвокатів до збереження історії адвокатури України.
Докладніше про "Золоту книгу адвокатури України"...